Choroby cebulek kwiatowych

cebulki kwiatoweTak jak piękny ogród i piękne kwiaty to duma ogrodnika, tak usychanie i marnienie roślin, mimo starannej pielęgnacji i zapewnienia wszelkich warunków do rozwoju, jest jego zmartwieniem. Tymczasem winne mogą być choroby wirusowe, fizjologiczne oraz grzybowe, a także ataki szkodników. Szczególnie groźne są choroby kwiatów cebulowych, bowiem z reguły są bardzo trudne do wyleczenia i długo nie dają żadnych objawów.

Choroby wirusowe

Objawiają się zahamowaniem wzrostu rośliny, pojawieniem się plam na liściach i kwiatach, są w dużej mierze nieuleczalne (wirioza, choroba Augusta), uleczalne za pomocą preparatów (fuzarioza). Po zdiagnozowaniu tego typu choroby, zaatakowane cebulki kwiatowe należy zniszczyć (spalić), chronić pozostałe rośliny przed mszycami, brudnymi narzędziami i rękami.

Choroby fizjologiczne

Pojawiają się na skutek niedostatecznej ilości składników pokarmowych w glebie, niewłaściwego nasłonecznienia i niewłaściwej wilgotności powietrza. Zainfekowane rośliny (zniekształcone i usychające liście) należy zniszczyć, glebę odkazić preparatami.

Choroby grzybowe

Wywołane przez patogenne grzyby (m.in.szara pleśń, zgorzel zgnilakowa), atakują całą roślinę (różnokolorowy nalot i gnicie). Przyczyną jest zbyt duża wilgoć gleby, powietrza czy podłoża przy przechowywaniu cebul, zbyt późne wykopywaniu cebulek kwiatowych.

Szkodniki roślin

Najpopularniejsze to mszyce i ślimaki zwalczanie za pomocą preparatów chemicznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sadzenie cebulek i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *