Jak przygotować drzewka kolumnowe na zimę?

drzewka kolumnoweZima to zawsze trudny okres dla sadowników i ich drzew, które wymagają starannego przygotowania do tej pory roku. Nie inaczej jest z drzewkami kolumnowymi, które zimują jeszcze trudniej niż drzewka klasycznej wielkości.

Z czego wynikają ich wymagania?

Drzewka kolumnowe przede wszystkim mają o wiele mniejszy system korzeniowy, niż normalne drzewka. Są one płytko umiejscowione w glebie, co sprawia, że łatwo przemarzają nawet przy niewielkich mrozach. W dodatku predysponują je do tego ich niewielkie rozmiary. Niestety do tej pory nie udało się wyhodować drzewek kolumnowych, które byłyby mrozoodporne.

Jak je zabezpieczyć?

Drzewka przed nastaniem zimy powinny być przede wszystkim w dobrej kondycji i odpowiednio nawożone.

Przed wystąpieniem pierwszych mrozów, drzewko należy owinąć arkuszem agrowłókniny lub falistej tektury. Doskonałym pomysłem będzie też zrobienie chochoła ze słomy. To osłoni nie tylko przed mrozem, ale też przed silnym, zimnym wiatrem, który szczególnie mocno daje się drzewkom we znaki.

Drzewka w donicach można po prostu wstawić na zimę do piwnicy lub na chłodną klatkę schodową.

Okres zimowy może spowodować zniszczenie naszego małego sadu. Nie stanie się tak, jeśli odpowiednio wcześnie zabezpieczymy drzewka, co nie jest ani pracochłonne, ani trudne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sadzenie drzewek i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *